Özetle

Yatırım Yapılarak Alınan E-5 Vizesi ile Green Card’a başvuru yapılabilir.

Amerika’da kalıcı oturum izni almak isteyenler yatırım yaparak E-5 vizesi alması gerekiyor. Bu yatırımcılar bir iş kurarak ya da satın alarak yatırım yapabilirler. Bu kişilerin Green Card başvurusu yapabilmeleri için iki önemli şart vardır.

  1. 2 yıl içinde en az 10 nitelikli Amerikan vatandaşı çalışana tam zamanlı iş imkânı sağlamak.
  2.   ABD’deki yeni ticaret kuruluşunda en az 1 milyon dolar veya hedefli bir yatırım alanında (Targeted Employment Area) 500 bin dolarlık yatırım yapmak. 

Yatırımcı vizesi nedir?

  1. Direk Yapılan Yatırım İle
  2. Bölgesel Merkez Yöntemi İle

Direk Yapılan Yatırım İle bir benzinlik, Burger King, Mc Donald’s gibi franchise veren işletmelerden bayilik alarak ve en az 10 Amerikan vatandaşına iş sağlamak koşuluyla ve genellikle işin bizzat başında durarak bu vizeyi alabilmektedir. Genellikle işinde uzmanlar tarafından tercih edilmeli ve işin riskleri önceden gözden geçirilmelidir.

Bölgesel Merkez Yöntemi İle başkasının sorumluluğu altında olan bir projeye yatırım yaparak hem istihdam yaratma koşulu hem de öngörülemeyen ticari risklerden kaçınabilme söz konusu olmaktadır.

Hangi işlere vize veriliyor?

Franchise’lık veren işletmeler, ticari iş yeri, yerleşim yeri veya otel gibi…

Türkler, genellikle, Bölgesel Merkez yolunu seçtikleri zaman, New York ve Miami gibi çok tanıdıkları şehirlerde otel, kondo tipinde yatırımlara iştirak ediyorlar. Bildiğiniz gibi iki tip vize var. Biri göçmenlik vizesi ve diğeri de göçmen olmayacak olanların aldığı geçici vize. Göçmenlik olmadan alınan vize ile yalnızca iş için gidiliyor ve yatırımcı bir iki sene sadece işi yönetiyor. Ondan sonra yatırımcının vizesini tekrar uzatması gerekiyor. Göçmenlik vizesi olduğu zaman, işlem bittikten sonra daimi göçmen olabiliyor.

Vize süresi ne kadar Sürüyor?

Türk vatandaşları için genellikle 12-18 ay arasında bir sürede vize alınabilir.

Başvuruya hazır olmak ön koşulu ile Türk vatandaşları için 12-18 ay arası bir sürede bu vize alınabiliyor. Başvuru ile ilgili onay alındıktan sonra vize randevusu başvurusu yapılıp randevu alınarak başvuru yapılıyor. Randevudan sonra şartlı olarak Green Card‘ın çıkması ile birlikte artık Amerika’ya gidip işin başında durulabilir. Vize alındıktan sonra iki sene sonra Green Card üzerinden kart üzerindeki şart kaldırılması için başvuru yapılır.